Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Světelné zdroje

Vítejte v sekci věnované světelným zdrojům...Sekce nově vzniká, omluvte prosím její současný stav... Do léta 2017 bude hotovo!
Děkuji za pochopeníSvětelné zdroje mě vždy fascinovaly – už jako malý jsem rád sledoval lampy pouličního osvětlení. V té době ještě všude bývaly sadovky a nad silnicemi velbloudi a převracečky. Sbírání se však nijak aktivně nevěnuji, spíše jen okrajově – zajímá mě, jaké všechny druhy se u nás vyráběly, jak jsou značené, kdy se vyráběly, apod. A taky kam si dáte velkou lampu veřejného osvětlení, že…

Žárovky

Žárovka patří mezi klasické zdroje světla, které nás provází ve skoro nezměněné podobě od samého objevu v roce 1879. Jejich výhody i po více jak 100 letech jsou zřejmé: levné, neobsahují ekologicky závadné prvky, vyzařují rovnoměrně, nepoblikávají, takže u nich nenastane stroboskopický efekt. Proti nim jde vysoký a dnes neekonomický příkon a ohromné tepelné ztráty. Poslední dobou i špatné zpracování, kdy žárovkách vadí studené starty a jejich životnost mnohdy nedosahuje ani deklarovaných 1000 hodin.

Sbírání žárovek se nevěnuji, pouze si ponechávám nějak zajímavé žárovky z produkce TESLA Holešovice. To se týká především málo běžných průmyslových žárovek pro těžko přístupná místa, které jsou podžhavené a mají i trochu jiný systém uchycení vlákna. Disponují životností 5000 hodin. Z těchto žárovek bych si rád sestavil celou řadu příkonů, které se vyráběly.


Trubice 

 

Srdcová záležitost – trubice TESLA z roku 1995

 

 

TOPlist