DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Radiopřijímače

Radiopřijímače dovážené ze SSSR


Většinou se jedná o malé kabelkové nebo větší přenosné radiopřijímače. Ty byly dováženy přednostně, s většími stolními se zde skoro nesetkáme. Mnoho z nich jsou legendární značky jako VEF či Riga, které dodnes slouží bez větších obtíží v mnoha domácnostech. Díky poměrně dobré koncepci bývají radia překvapivě kvalitní a nezničitelná, dokonce bývají i překvapivě citlivé a s vělmi příjemným přednesem. Zde je pár modelů, které se mi tu za léta mihly:

 

VEF 206
Selena B211
Riga 103 a 103-1
Riga 104
Neywa 402
Orbita 2


VEF 206

Výroba: 1979, Рижский электротехнический завод ВЭФ
Výr. číslo: 2087271

Přenosný přijímač osazený deseti germaniovými tranzistory. Kvalitní a velmi citlivý superhet pro příjem DV, SV a rozprostřených KV do 6 rozsahů. Průměrná citlivost na DV činí 2 mV/m, na SV 1,5 mV/m a na KV se pohybuje okolo 75 μV. Možnost připojení magnetofonu, napájení z monočlánků 6x 1,5 V, popř. Z externího zdroje 9 V. Výstupní výkon 150 mW. Karuselový přepínač, podsvětlená stupnice, prutová nepolohovatelná anténa, vestavěná vnitřní ferritová anténa, možnost připojení sluchátek. Skříň celá z plastu, stříbrné ozdobné prvky. Existuje několik verzí, liší se vzhledem, hlavně stupnice. Model 206 je nástupníkem osvědčených modelů 202 a 204, od kterých se liší jen minimálně. Radia lze dodnes potkat v chodu, jsou velmi odolná a i přes plastovou ozvučnici poměrně dobrý přednes. O jeho oblíbenosti též může svědčit fakt, že se bez podstatných změn vyráběl od r. 1973 až do začátku 90. let. Jeho velkou předností je spotřeba – při napájení s baterií je odběr asi 20 mA, tzn. minimální.

Přístroj jsem dostal s originální dokumentací, záručním listem i účtenkou. V srpnu roku 1980, kdy byl pořízen, stál 1100 Kčs + 18 Kčs za baterie. Radio bylo ve slušném stavu, jen zaprášené, prutová anténa byla rozpadlá na několik částí a nedržel kryt baterií (+ byl prostor klasicky znečištěn od starých vyteklých baterií).

Oprava: Výměna 2 vadných elektrolytů (jeden vazební a jeden filtrační), čištění zoxidovaných kontaktů v karuselu, oprava antény a zadního krytu.

Postřeh: Dle mého skromného soudu se jedná o jedno z nejlepších tranzistorových rádií své doby. Co do kvality zpracování, příjmu i reprodukce. Tato rádia jsou pomalu věčná a nezničitelná!

...pro náhled klikněte na fotografii...

 


Selena B211

Výroba: 1978, Horizont Minsk
V. č.:

Plně polovodičový superhet pro příjem amplitudově (DV, SV, KV) i frekvenčně modulovaných vln (VKV–OIRT), který je plně osazen germaniovými tranzistory. Pro SV a DV je v přístroji ozasena vnitřní ferritová anténa, pro příjem KV a VKV slouží polohovatelná prutová anténa. Přijímač je vhodný zejména pro poslech na KV pásmech, které má přijímač rozdělené do 5 rozsahů s průměrnou citlivostí 100 uV. Napájení z baterií, popř. ze sítě 120/220 V s příkonem 5 W, výstupný zvukový výkon 1 W s korekčními obvody. Kombinace dřeva a plastu, karuselový přepínač, podsvětlená stupnice, ukazatel vyladění, možnost připojení magnetofonu na nahrávání.

Přístroj má díky dřevěnému tělu a velkému reproduktoru velmi příjemný zvuk, který je možné ovládat navíc tónovými korekcemi. Jeho hlavní předností je i vestavěný zdroj, takže není potřeba v domácím prostředí užívat baterie, což by bylo (vzhledem ke spotřebě) i docela neekonomické.

Radio jsem našel hrající postavené u popelnic pár metrů za naším domem. Byla nutná výměna pár elektrolytů (především vazební v nf zesilovači), žároviček a poté jsem rádio přeladil na současnou normu VKV. Ještě byl vyměněn síťový isostat, jehož nefunkčnost původní majitel vyřešil tak, že do boku skříně vydlabal díru, do které přidělal vypínač. Nyní plně funkční, denně v provozu.

...pro náhled klikněte na fotografii...

 


Riga 103

Výroba: 1978, Рижский радиозавод
V. č.:

Přenosný radiopřijímač plně osazený germaniovými tranzistory, superhet pro příjem v pásmu DV, SV, KV (rozdělané do 3 rozsahů) a VKV (OIRT), možnost připojení gramofonové přenosky a nahrávání na magnetofon. Ladění AM a FM pásem se provádí odděleně, pro amplitudově modulované rozsahy je osazen trojitý ladicí kondenzátor, na frekvenčně modulovaném rozsahu se ladění provádí změnou indukčností. Možnost AFC, přepnutí místního příjmu na FM a šířky pásma na AM. Odpojitelná vestavěná ferritová anténa a prutová polohovatelná anténa. Napájení z baterií, případně z externího zdroje 12 V, přičemž radio má překvapivě malou spotřebou. Dva reproduktory a tónové korekce zajišťují dobrý přednes. Výstupní výkon nf zesilovače 500 mW. Podsvětlená stupnice, indikátor vyladění, celodřevěná skříňka s černou mřížkou před reproduktory a plastovými doplňky.

Opěvovaný přijímač, který má dodnes spousta lidí v oblibě a v provozu. Nicméně já s Rigami dobré zkušenosti nemám. Na svoji dobu a cenovou skupinu vynikaly skvělou reprodukcí, tj. dobrým nf zesilovačem. Ovšem citlivost byla dobrá jen na SV, kde se nacházelo hlavní uplatnění přijímače. DV byly poměrně tupé a KV naopak hrozně citlivé, takže dnes je není možno skoro provozovat. Sebemenší rušení v okolí se projeví. VKV jednotka používá atypické zapojení s jinými mf kmitočty, takže není jednoduché ji přeladit na současné pásmo CCIR.

Riga 103–1 je pozdější verzí. Zapojením se nijak neliší, jen je změněna skříňka za luxusnější s koženkou na bocích, stříbrnými zdobnými lištami a plastovým čelem a zadní stěnou.

...pro náhled klikněte na fotografii...

 

 


Neywa 402

Výroba: 1975, Каменск-Уральский приборостроительный завод
V. č.:

Miniaturní přijímač osazený germánii, 6tranzistorový superhet pro příjem SV a DV s vnitřní vestavěnou ferritovou anténou. Napájení z monočlánku 9 V, možnost připojení sluchátek a externí drátové antény. Na pravém boku řízení hlasitosti (spřažené s vypínačem) a ladění. Na zadní stěně se přepínají vlnová pásma. Zvukový výstupní výkon 100 mW, frekvenční rozsah nf stupně 450–3150 Hz, průměrná citlivost 0,8–1,5 mV/m. Přístroj je v malé kožené kabelce s uchem pro snadnější přenášení.

Již jsem získal 2 kusy tohoto přijímače. Jeden od kamarádky a druhý v jedné várce starých přístrojů. Oba hrály na první zapnutí a měly i plombu. První se však musel otevřít a musela se opravit upadlá ferritová anténa, jelikož přijímač zřejmě někomu spadnul.

...pro náhled klikněte na fotografii...

 

 


Orbita 2

Výroba: 1974, Рижский радиозавод
Výr. číslo: 780424

Malý 8tranzistorový přenosný superhet určený pro příjem v pásmu SV (525–1605 kHz) a KV (3,95–12,1 MHz). Přijímač má pro oba rozsahy vestavěnou ferritovou anténu a disponuje velmi dobrou citlivostí, která je u kapesních přijímačů velmi překvapivá (okolo 1 mV/m). Napájení z baterií 6 V, výstupní zvukový výkon 100 mW, plynulé ovládání hlasitosti, možnost jemného ladění na pásmu krátkých vln. Plastová krabička i stupnice, dodáván v koženkovém pouzdře.

Přijímač byl poměrně oblíbený, celkově se jich vyrobilo na 1,6 milionu kusů. Během výroby došlo ke změně zapojení, když byl vyřazen tranzistor, který stabilizoval napětí pro oscilátorový obvod. Přijímač má velkou výhodu v tom, že v nf zesilovacím stupni jsou všechny tranzistory přímo vázané, přijímače tak netrpí na vadné vazební elektrolyty.

Po výměně jedné vazební keramiky a 5 elektrolytů bez kapacity plně funkční. Radio jsem opravoval pro kolegu.

...pro náhled klikněte na fotografii...

 

 


Aktualizováno dne 12. 11. 2016
Editováno dne 15. 10. 2016