Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Telefony

Vítejte v sekci telefonních přístrojů TESLA 

Přístroje, které mám ve sbírce...

TESLA T65S

TESLA As 10

TESLA Ds 3600

 Telefon TESLA T65S

Popis: stolní telefon s otočným číselníkem
Výroba: duben 1974, TESLA Stropkov
Číslo: 3FP 120 44

 

Plastový telefonní přístroj s otočnou číselnicí. Vyráběl se od 1. poloviny 60. let až do poloviny 70. let, poté byl nahrazen modernějšími typy (As10, Bs20, …). Zapojení jsou téměř totožná, přístroj opět užívá Campbellovo zapojení hovorového transformátoru – mikrofon, sluchátko a rezistor jsou paralelně zapojené přes jeho jednotlivá vinutí. Změnu tvoří pouze paralelně ke sluchátku přidaný omezovač poruch. Můj telefon nemá uzemňovací tlačítko, takže přístroj nelze využít jako pobočku.

Telefon jsem získal 24. července 2017 a byl ve špatném stavu. Bylo vidět, že se celých 40 let pravidelně používal. Nejdříve ve státní lince, později si ho někdo upravil pro malou pobočkovou ústřednu – přívodní šňůra byla nahrazena jinou, využívá se pouze svorek (a) a (b).

Bylo nutno opravit mechaniku zavěšování a vyměnit rozpadlé svitkové kondenzátory. Plastové díly jsou různě barevné a z různých typů telefonů – co odešlo, to se nějak provizorně opravilo. Telefon budu postupně kompletovat do původního stavu.  

... pro náhled klikněte na fotografie ... 

 

 

 Telefon TESLA As10

Popis: stolní telefon s otočným číselníkem
Výroba: březen 1979, TESLA Liptovský Hrádok
Číslo: 
3FP 121 01
 

Plastový stolní telefon s otočným číselníkem. Je vybaven mechanickou regulací hlasitosti (posun kotvy elektromagnetu), omezovačem poruch zapojeným paralelně ke sluchátku a bílým uzemňovacím tlačítkem. Přístroj používá Campbellovo zapojení hovorového transformátoru, kdy mikrofon, sluchátko a rezistor jsou zapojeny paralelně přes jeho vinutí.

Telefon jsem našel pod hromadou sutin v jedné opuštěné továrně – do poloviny 90. let byl zapojen v pobočkové ústředně s 4místným volacím číslem. Pozdější řádění sběračů/vandalů přežil jako jediný (z několika desítek přístrojů), jelikož byl při vyklízení místnosti zaskládán různým odpadem, takže nebyl na očích. 

Telefon byl silně znečištěný, chyběl plastový kryt ciferníku a koncovka. Kryt byl vzat z vedle ležícího zničeného aparátu. Kompletní renovací a čištěním prošel až doma, kdy byla doplněna i správná teslácká zásuvka. Funkčnost testována, špatné kontakty v číselnici.  

  ... pro náhled klikněte na fotografie ... 


 

 Telefon TESLA Ds 3600 – "vajíčko"

Popis: stolní telefon s otočným číselníkem
Výroba: říjen 1989, TESLA Stropkov
Číslo: 4
FP 121 29

Moderní telefonní aparát, který se v mnoha barevných variacích vyráběl od počátku 80. let. Existuje i verze "vajíčka" s tónovou volbou (typ Ds 3620). U této řady již došlo ke značné inovaci – plastové sluchátko obsahuje vyjma mikrofonní a reproduktorové vložky i telefonní zesilovač s hybridním integrovaným obvodem WTD026. Mechanické provedení číselnice bylo též pozměněno. Hlasitost vyzvánění se nastavuje stále stejně – mechanicky polohou kotvy elektromagnetu. 

Telefon jsem získal při vyklízení jednoho domu. Byl jen mírně znečištěn od prachu a barvy, chyběla koncovka a číselnice zlobila. Byla nutná kontrola číselnice, vyčištění kontaktů a výměna dvou kondenzátorů. Funkce otestovány, telefon je plně funkční. 

Zajímavost: Telefony byly díky novému plastovému provedení číselnice značně nespolehlivé a odcházely. 

... pro náhled klikněte na fotografie ... 

nálezový stav – schéma Tesla Ds3600
 

 

 

 

 Aktualizováno dne 16. 7. 2017
Editováno dne 16. 7. 2017

TOPlist