Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zesilovače

Vítejte v sekci věnované zesilovačům ! 

image

Výrobě zesilovačů v Československu se věnovaly dva závody - Tesla Vráble a Valašské Meziříčí. Většina produktů z Vráblí,  které se používaly do gramofonů, musely být ještě přímo v Litovli "dooživovány", jelikož valná většina příchozích zesilovačů nefungovala již z výrobní linky. ValMez má pověst mnohem lepší, jelikož jejich zesilovače a reproduktory patřily k nejlepším a vyvážely se i do sousedních zemí v Evropě. 

Můžeme se setkat jak s elektronkovými zesilovači, tak i s hybridními a později kompletně polovodičovými. Všechny mají své výhody i nevýhody, ale přístroje typu Music jsou velmi jakostními přístroji se skvělými parametry a rozhodně nejde o nějaká čínská chrastítka, které mají výstupní výkon jen papírově. A jak jednoduše poznat zesilovač s reproduktory Tesla? Jednoduše, pokud otočíte potenciometrem hlasitosti doprava, musí spadnout první kůlna v okolí ...

Osobně mám ve sbírce jen jeden zesilovač, ale to mi plně postačuje - nevěnuji se hromadění do sbírky. O mém zařízení si můžete přečíst něco víc pod tímto odstavcem. Akorát bych si chtěl sehnat nějaký malý zesilovač osazený germaniovými tranzistory - zvuk je velmi zajímavý. 

Elektronka, germanium i křemík zní úplně jinak a rozhodně Vám doporučuji si každý z nich ozkoušet, jaký barevně zabarvený přednes Vám sedne. Srovnání však lze dělat pouze tehdy, pokud máte i zařízení odpovídající kvality. Asijské provincie nevyrábí dobré zesilovače - věřte mi.


TESLA AZK 450 - Music 70

Výroba: 1975, TESLA Valašské Meziříčí n.p.
Výrobní číslo: 312426
Osazení: EM84, EF86, ECC85, 2x EL34
             
5x KC508, 5x GC518, KT502, 4x KY705, KY702, KY431, 6NZ70  

Nízkofrekvenční monofonní zesilovač z produkce TESLA Vráble n.p. z let 1972-75. Vnitřní modulová koncepce, osazeno tranzistory, pouze předzesilovací stupeň, koncový stupeň a indikátor osazen elektronkami. Celé zapojení pracuje jako dvojčinný stupeň ve třídě B s výstupním výkonem 50W sinusovým a 70W hudebním při výstupních impedancích 8, 15 a 200Ω pro 100V výstup. Ochrana proti přetížení výstupu pomocí tyristoru. Korekce hlasitostí kanálů, výšek a hloubek, indikace magickým okem, 7 vstupních kanálů, 2 vstupy pro kytaru s jackem 6,3mm, směšování až 3 vstupů najednou. Napájení 120 a 220V s příkonem 175W. Plechová krabice, černostříbrné ovládací prvky, přepínání vstupů, indikace provozu a síťový vypínač. Váha asi 16kg. 

Zesilovač získán při rušení jedné SOŠ v Praze. Je téměř nepoužívaný s původní plombou, skříň trochu otlučená. Po elektrické stránce stačilo vyměnit svitky v předzesilovači a pár vadných elytů na ostatních deskách. Zatím čeká na sladění.

 

... pro náhled klikněte na fotografii ...

zesilovač - zkušební provoz - koncový stupeň - předzesilovač - moduly

    


Supraphon AZS100L

Výroba: 1978, TESLA Vráble
Výrobní číslo: 012420 05
Osazení: 4x KC148, 2x KC149, 2x GC510, 2x GD608, 2x GD618

Jmenovitý výstupní výkon: 2x 4W   při f=1 kHz
Trvalý výstupní výkon: 2x 1W   při f=1 kHz

Zkreslení: 3 - 4%
Citlivost vstupů: krystalová přenoska 420mV, tuner 250mV, magnetofon 250mV
Příkon: 24W

Malý bytový zesilovač vyráběný ve dvou variantách - stříbrný a černý panel. Nejlepší dostupný produkt ve třídě neHi-Fi přístrojů - pozdější bratříček AZS101 má vyšší výstupní výkon. Nevýhodou je absence předzesilovaše pro magnetodynamickou přenosku a celkově nízký počet vstupů - vše řešeno pomocí DIN5. Předzesilovač je řešen pomocí křemíkových tranzistorů, koncový stupeň pomocí germaniových. Celková jednoduchost zapojení vyvyžuje jeho spolehlivost a kvalitní přednes. Ač je koncový stupeň osazen kvazikomplementárním zapojením GD tranzistorů, právě tato GD mají Ft až 1MHz. Dalším ohromým kladem jsou Wiliamsonovy korekce, které se běžně nedělaly - najdeme je až v modelu Transiwatt 140. Čelní panel má ovládání hlasitosti, vyvážení, výšek a hloubek. Přepínače v levé části jsou síťový vypínač a přepínač na sluchátka /konektor v zadní části/, napravo přepínání jednotlivých vstupů a přepínač Mono / Stereo. Napájení ze střídavé sítě 110-220V, 50Hz.

Přístroj je koncepčně špatně navržen, deska zesilovače je na dně skříně, zbytek elektroniky je přichycen dosti komplikovaně k dřevěnému víku, takže veškeré dráty od konektorů a napájení jsou tahány kabely - což je naprosto otřesné. Po elektrické stránce je velmi nepraktický zdvojovač napětí pro korekční zesilovač, kde ještě k filtraci slouží obyčejné KC148. Celé to lze shrnout do věty kolegy Lukáše Petříka: "to by to nesměli dělat nějací pastevci zku**ení" ... Další peckou jsou odpory 5j6 přidané paralelně k reproduktorům.

Neduhy ovšem vyváží decentní design a kvalitní reprodukce, která mě překvapila, zesilovač hraje čistě, ani moc nešumí. Korekce jsou skutečně funkční - nevím proč, ale Tesla s nimi měla vždy problémy. Hodnotím zesilovač kladně. V jednoduchosti je síla i krása a zde tato fráze platí dvojnásobně.

Stav: Funkční

Oprava: Výměna dvou svitkových kondenzátorů 1M, dvou elytů 20M a vadné žárovičky - nahrazeno červenou LED, čištění chrastících potenciometrů.

 


 

 


Reproduktor ARO835

Od pana školníka jsem dostal ještě jeden dárek k zesilovači - basový reproduktor značky Tesla. Měl jsem celkem tři - jeden měl kompletně utržený závěs a spálenou kmitací cívku, takže jsem ho prodal na díly, třetí měl kompletně zdeformovaný koš, takže šel rovnou do koše. Zbyl jen tento ...

Parametry:

- rozměr: 340mm
- impedance:
4
Ω
- standartní výkon: 10W
- vlastní rezonance: 35Hz
- kmitočtový rozsah: 30Hz - 4kHz
- citlivost: 95dB
- druh magnetu: AlNiCo
- hmotnost: 5,25kg

 

... pro zvětšení klikněte na fotografii ...

reproduktor - membrána

 


1PF 067 33

Malé kvalitní reprobedny tuzemské výroby, tj. Tesla. Vhodné k nenáročným aplikacím do malých prostor - obývací pokoje bytů, ... K přednesu nízkých a středních tónů slouží velký reproduktor s průměrem 165mm a k přednesu vysokých tónů reproduktor s průměrem 90mm. Frekvenční výhybku tvoří kondenzátor o hodnotě 8uF. Bedýnka z dřevotřísky, povrch dýhován.

Osazení: ARN 567 (565), ARV161
Impedance: 4Ω
Maximální výkon: 10W
Rozsah: 50Hz - 18kHz
Ozvučnice: uzavřená
Tlumení: volně umístěná vata
Objem: 9,3 l
Hmotnost: 4,7 kg

Stav: Reproduktor jsem náhodou našel při večerní procházce 21.6.2014. Byl zde jen jeden (bohužel), ale nevadí mi to, používám ho ke svému monofonnímu kotoučáku B42. Jinak stačilo bedýnku umýt a přeleštit.

... pro náhled klikněte na fotografii ...


Saroy SR 5570

Osazení:
Impedance: 8Ω
Maximální výkon: 70-120W
Rozsah: 25Hz - 22kHz

Citlivost: 92dB
Ozvučnice: uzavřená
Tlumení:
Objem: 55 l
Hmotnost:  kg

Stav: Nálezový, mírně plesnivé, rozpadlé pěknové závěsy středových reproduktorů, ustřižené přivodní kabely. Čeká na očistu a opravu.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

 

 Aktualizováno dne 22.6.2014
Editováno dne 20.4.2013

TOPlist